Naukowcy Bez Granic
Ja i mój iPod
środa, 19 października 2005
Apple microsoftuje?

Kilka dni po premierze nowych iPodów firma z Cupertino zaczęła rozsyłać do producentów a nawet sprzedawców gadżetów do iPodów żądania 10% haraczu.

Zdaje się, że wyszła na jaw przyczyna zlikwidowania rozszerzonego gniazda słuchawkowego w iPodach nano i video. Apple nie miał do niego praw patentowych i każdy mógł robić akcesoria do białych pudełeczek. Zupełnie inaczej jest z "dock connectorem", którego używanie wymaga licencji od Apple.

Jak donosi MacWorld, na celowniku firmy Apple znalazł się nawet Google, któremu Steve Jobs zabrania sprzedaży reklam na słowo kluczowe "iPod".

Apple jest na prostej drodze do utraty jedynej faktycznej przewagi nad konkurentami: przyjaznego wizerunku.

czwartek, 13 października 2005
Nowa generacja iPodów, nowy iTunes, smutek i nostalgia nad Wisłą

Nowy iPodDopiero co z długim opóźnieniem dotarły do nas pierwsze iPody nano, a tymczasem Amerykanie mogą od wczoraj cieszyć się nowym "dużym" iPodem. Zgodnie z podejrzeniami może on odtwarzać wideo (Quicktime albo MPEG). Do wyboru są wersje 30GB i 60GB, każda z nich klasycznie biała albo dla odmiany czarna.

Kruczek? Nowe iPody nie mają wejścia słuchawkowego kompatybilnego z dotychczasowymi akcesoriami takimi jak iTalk i iTrip. Na razie więc nowe pudełeczko szczęścia nie może np. służyć jako dyktafon.

Jest jeszcze jeden kruczek. W miesiąc po premierze iTunes 5, Apple ogłosił iTunes 6 lepiej obsługujące wideo, ale przede wszystkim powiązane z ulepszonym iTunesMusicStore. Od wczoraj oprócz piosenek można tam kupować teledyski, subskrybować "video podcasts" ("vcasts") oraz odcinki seriali (na początek między innymi słynnego "Desperate Housewives"). Do tego nowy iTMS, podobnie jak np. Amazon, dostosowuje się do gustów muzycznych użytkownika, proponując mu nowe piosenki i teledyski.

Fajnie, tylko że ten sklep nie działa dla obywateli Polski. Ma wręcz nadal zablokowane polskie adresy internetowe, tak aby ktoś przypadkiem nie kupił jakiejś piosenki nad Wisłą. Możemy sobie mieć nawet Czterdziestą Czwartą Rzeczypospolitą, ale nadal jesteśmy bandą piratów i dopóki takie drobiazgi, jak uczciwość, się tu nie zmienią, to nadal będziemy jedynie lizać cukierki przez szybkę.

wtorek, 11 października 2005
Spotkanie ze wzmacniaczem

Kupiłem parę dni temu amplituner (Onkyo TX-SR503), dzięki czemu miałem możliwość powtórzenia testu "czy mp3 jest rzeczywiście takie złe", tym razem na solidnym sprzęcie. Podłączyłem iPoda przez dock, a więc przez wyjście dające lepszą jakość, niż słuchawkowe.

Niestety efekt ten sam, co poprzednio: słychać od razu, kiedy gra mp3, a kiedy prawdziwa płyta. I to nawet bardziej, niż na słabszym sprzęcie. Już nie tylko muzyka poważna nie zdanża, ale nawet np. Dido.

Przypominam, że używam mp3 skompresowanych na 192kbps, a więc teoretycznie o ponadprzeciętnej jakości.

W pudełku ze wzmacniaczem była ulotka "Do more with your iPod" reklamująca dock produkowany przez Onkyo, który pozwala nie tylko przesyłać dźwięk i obraz do amplitunera, ale też sterować iPodem przy pomocy dołączonego do maszyny pilota. Reklama kusi "wypełniającą przestrzeń muzyką prosto z iPoda", ale boję się, że jakość nadal jest daleko od OK.

piątek, 07 października 2005
Przyszłość jest mroczna, przyszłość to iPod U2

Jakiś czas przed głośną premierą iPodów nano, niejako chyłkiem, pojawił się nowy iPod U2 z kolorowym wyświetlaczem. Tym samym iPod U2 stał się już nie tylko gadżetem kolekcjonerskim, ale ciekawą alternatywą dla tych, którzy wolą czarny kolor, a nie są przekonani do iPoda nano.

PS: dziękuję Nenil za udostępnienie iPoda do zdjęć.

czwartek, 29 września 2005
Nanofalstart

Jak donosza rozne media, nowy iPod nano ma bardzo wrazliwy ekran, ktory latwo peka, jezeli nosi sie go w kieszeni (tak jak Steve Jobs na prezentacji). Apple tlumaczy, ze dotyczy to tylko niektorych serii i winni sa dostawcy podzespolow, ale ja bym poczekal z zakupami...

Tymczasem iPody nano sprzedaja sie w Europie Zachodniej jak cieple buleczki, tworza sie kolejki spoleczne. Udany, czy nie, iPod nano jest hitem.

Ze sklepu Apple w Stuttgarcie, Freddie

wtorek, 20 września 2005
Które akcesoria działają z iPodem nano?

Z grubsza: działają te, które korzystają z dock-connectora (zasilacze, głośniki) a nie działają te, które korzystają z wyjścia mini-jack (iTrip, iTalk, kabelek do telewizora). O ile iPod nano ma standardowy dock connector, to ma jedynie zwykłe wyjście stereo, a nie "czterożyłowe", jak starsze iPody. Nie działają też niestety urządzenia do przegrywania zdjęć z aparatów cyfrowych.

+ Pełne wyjaśnienie

piątek, 16 września 2005
Więcej o iTunes 5

Spędziłem już trochę czasu z iTunes 5 i mogę napisać więcej o zmianach:

  • Foldery w playlistach. Tak właśnie. Zupełnie przegapiłem wcześniej, a to bardzo przydatna funkcja. Kilka playlist można zebrać w jedną teczkę, co bardzo porządkuje okienko z playlistami, bo zawartość teczek można rozwijać i zwijać.
  • Synchronizacja z Outlookiem. Kolejne zaskoczenie. Outlook i Outlook Express mogą teraz wymieniać się z iPodem kontaktami i terminarzem.
  • Inteligentniejsze losowanie. Jak sam zabawnie powiedział Steve Jobs prezentując iTunes 5: "Ludzie narzekali, że losowanie nie jest przypadkowe, bo czasem pojawiają się pod rząd piosenki jednego wykonawcy. Zmniejszyliśmy więc przypadkowość i ludzie myślą, że losowanie jest bardziej losowe." Innymi słowy można wybrać w ustawieniach, aby iTunes pilnował, by nie wylosować pod rząd piosenek jednego wykonawcy lub z jednego albumu. Jest więc mniej losowo. To znaczy bardziej. Cokolwiek.
  • Recenzje Apple zatrudnił tabun recenzentów oceniających albumy w sklepie iTMS. Zaczynają coraz bardziej przypominać Amazon. BTW Jobs mówił bardzo ciepło o największej internetowej księgarni. Hmmm. Czy ten przypływ sympatii coś sugeruje?
  • Ochrona rodzicielska. Amerykanie nie ufają swoim dzieciom. Może słusznie, skoro tam każdy może mieć broń. Tak czy inaczej w iTunes 5 można zablokować hasłem dostęp do sklepu, wybranych podcastów itd.
  • Przeszukiwanie po kategoriach. Wyniki wyszukiwania w iTunes 5 można zawęzić np. tyko do muzyki albo tylko do książek (audiobooks). Można też kazać programowi szukać tylko po wykonawcach, tytułach itd. Nie rzuca na kolana.
  • Nowy wygląd. A właściwie face-lift. Nieco lepiej zorganizowano okienko z aktualnie granym kawałkiem.

iTunes 5 można ściągnąć za darmo z www.apple.com/itunes