Naukowcy Bez Granic
Ja i mój iPod
Kategorie: Wszystkie | Depesze z linii frontu | Gadżety | Patrzcie go! | Ściągalniki
RSS
środa, 26 lipca 2006
Cartoon Network w kieszeni

Apple dogadał się z Warner Bros. Teraz obywatele lumpenliberalnych krajów zachodnich, którzy cierpią na niedobór śmiesznych postaci w życiu codziennym, będą sobie mogli ściągać na iPody video kultowe kreskówki z królikiem Bugsem a także produkcje Hanna-Barbera i współczesne seriale (Friends...).

W Ojczyźnie Światowego Polactwa kreskówki są niedostępne, bo właściciele praw autorskich nie ufają naszemu katolickiemu szacunkowi do cudzych praw autorskich.

środa, 29 marca 2006
iPod zagra ciszej

Najnowszy upgrade softu na iPody nano i video zawiera możliwość zmniejszenia maksymalnej głośności białego pudełeczka i zablokowania ustawień hasłem (to ostatnie dla troskliwych rodziców). Firma Apple została do tego zmuszona pozwami idiotów, którzy słuchali muzyki na maksymalnej głośności przez słuchawki wkładane do ucha i zdziwili się, że ogłuchli...

czwartek, 02 marca 2006
Wikipedia na iPoda

+ EncycloPODia

Link dostarczył pixel ninja

piątek, 16 września 2005
Więcej o iTunes 5

Spędziłem już trochę czasu z iTunes 5 i mogę napisać więcej o zmianach:

  • Foldery w playlistach. Tak właśnie. Zupełnie przegapiłem wcześniej, a to bardzo przydatna funkcja. Kilka playlist można zebrać w jedną teczkę, co bardzo porządkuje okienko z playlistami, bo zawartość teczek można rozwijać i zwijać.
  • Synchronizacja z Outlookiem. Kolejne zaskoczenie. Outlook i Outlook Express mogą teraz wymieniać się z iPodem kontaktami i terminarzem.
  • Inteligentniejsze losowanie. Jak sam zabawnie powiedział Steve Jobs prezentując iTunes 5: "Ludzie narzekali, że losowanie nie jest przypadkowe, bo czasem pojawiają się pod rząd piosenki jednego wykonawcy. Zmniejszyliśmy więc przypadkowość i ludzie myślą, że losowanie jest bardziej losowe." Innymi słowy można wybrać w ustawieniach, aby iTunes pilnował, by nie wylosować pod rząd piosenek jednego wykonawcy lub z jednego albumu. Jest więc mniej losowo. To znaczy bardziej. Cokolwiek.
  • Recenzje Apple zatrudnił tabun recenzentów oceniających albumy w sklepie iTMS. Zaczynają coraz bardziej przypominać Amazon. BTW Jobs mówił bardzo ciepło o największej internetowej księgarni. Hmmm. Czy ten przypływ sympatii coś sugeruje?
  • Ochrona rodzicielska. Amerykanie nie ufają swoim dzieciom. Może słusznie, skoro tam każdy może mieć broń. Tak czy inaczej w iTunes 5 można zablokować hasłem dostęp do sklepu, wybranych podcastów itd.
  • Przeszukiwanie po kategoriach. Wyniki wyszukiwania w iTunes 5 można zawęzić np. tyko do muzyki albo tylko do książek (audiobooks). Można też kazać programowi szukać tylko po wykonawcach, tytułach itd. Nie rzuca na kolana.
  • Nowy wygląd. A właściwie face-lift. Nieco lepiej zorganizowano okienko z aktualnie granym kawałkiem.

iTunes 5 można ściągnąć za darmo z www.apple.com/itunes

środa, 27 lipca 2005
iPody i smoki

Miłośnicy tradycyjnych komputerowych gier RPG (tzw. "tekstówek") doczekali się wreszcie gier RPG na iPoda.

Uwaga: jest to rozrywka dla koneserów gatunku. Nie ma tu żadnej grafiki, a bohaterem kierujemy wybierając kółeczkiem opcję typu "idź na północ". Wypas!

poniedziałek, 04 lipca 2005
iTunes 4.9 czyli świat podcastów na całego

O tym, czym jest podcast już pisałem. Teraz z nową wersją programu iTunes i nowym uaktualnieniem oprogramowania samego iPoda (obie te rzeczy do ściągnięcia z www.apple.com/itunes, uwaga: razem 68MB!) ta forma odbierania audycji staje się prosta jak nigdy dotąd.

W programie iTunes pojawia się nowa zakładka, w której możemy dodać ulubioną audycję "z ręki" wpisując adres jej podrasta lub wybierając jedną ze stacji polecanych przez iTunes Music Store. Mamy do wyboru różne opcje częstotliwości ściągania nowych audycji, kasowania już odsłuchanych i sposobu ich transferu na iPoda.

Główny problem jest taki, że w iTMS miałem olbrzymi problem ze znalezieniem podcasta, który nie byłby tylko pustym wpisem w katalogu, za którym stoi idealna cisza :/ Na szczęście iTMS posiada zakładkę "najczęściej prenumerowane".

Poza tym instalacja przebiegła bez jakichkolwiek problemów. Aktualizacja nie zmienia nic poza dodaniem do iTunesów i iPodów obsługi podcastów.

czwartek, 12 maja 2005
Nadchodzi era filmów w kieszeni

Na stronach Apple'a jest już do ściągnięcia nowa wersja programu iTunes (4.8). Poza dodaniem obsługi iTunes Music Store dla wszystkich krajów "lepszej części" Unii Europejskiej (czyt. krajów, w których piractwo jest karane a organizacje typu ZAIKS rzeczywiście reprezentują twórców) wprowadza małą rewolucję: obsługę plików wideo.

Do biblioteki można dodać obok muzyki, także filmy. Ponieważ oba rodzaje materiałów mają jednakową "metryczkę" (wykonawca, album, kompozytor, ...) należy sądzić, że nową funkcję przewidziano przede wszystkim dla teledysków.

Pliki wideo są zarządzane tak samo, jak muzyka: można je oceniać, włączać do playlist i synchronizować z... niczym. Miłośnicy iPodów na całym świecie trzymają kciuki za to, żeby Apple umożliwił białym pudełeczkom odtwarzanie filmów. Na razie pojawia się komunikat, że plików wideo (wymienionych z nazwy, a nie ogólnie, że wideo) nie zsynchronizowano, bo Twój iPod ich nie odtwarza. Innymi słowy iTunes'y dopuszczają istnienie iPodów, które filmy "łykają" (na razie takich nie ma).

Jedynym problemem z teledyskami w iTunes'ach jest to, że choć dodać można je w dowolnym formacie, to odtwarzane będą tylko pliki MOV.

 
1 , 2